مقدمه

خداوند متعال در قرآنش که برای هدایت انسانها نازل فرموده است ، هرجا که از تعلیم صحبت نموده در کنارش تربیت را مطرح فرموده است ، تا به همگان بفهماند تعلیم بدون تربیت صحیح ابتر خواهد بود و آنان به ارزش غایی زندگی – قرب الی الله – دست نخواهند یافت.

در جامعه اسلامی ما که آرمانهای مقدسی همچون حرکت به سمت ایجاد مدینه ی فاضله و حیات طیبه را سرلوحه ی خود قرار داده است ، نیازمند تربیت یافتگانی است که شایستگی های لازم برای درک و اصلاح مداوم موقعیت خود و دیگران بر اساس معیارهای نظام اسلامی را دارا باشند.

در این راستا و با توجه به زمینه های تعلیم و تربیت که فرآیندی تعالی جویانه ، تعاملی ، تدریجی، یکپارچه و مبتنی بر معیارهای نظام اسلامی و قرآن کریم و دستورات اهل بیت (ع) است و شامل تعلیم و تربیت اعتقادی – عبادی و اخلاقی ؛ تعلیم و تربیت اجتماعی ؛ تعلیم و تربیت علمی است؛ و نیاز اساسی در این زمینه برنامه ریزی و اجرایی کردن این اهداف متعالی است .

برهمین اساس مؤسسه قرآنی احسن الحدیث با مدیریت استاد سید محسن موسوی بلده و با دعوت از جمعی اساتید و قاریان قرآن و نیز خیرین مشتاق قرآن کریم، مؤسسه احسن الحدیث را بنیانگذاری نمود.

هم اکنون هیئت امنای مؤسسه علاوه بر ایشان، از گروهی اساتید و عاشقان قرآن و اهل بیت عصمت علیهم السلام تشکیل شده است که به نام برخی از آنان اشاره می شود:

اساتید بزرگوار:

جناب آقای عباس سلیمی (رئیس هیأت امنا)، جناب آقای محمد خواجوی، جناب آقای احمد حاجی شریف، جناب آقای سید علی خاموشی، جناب آقای سید حسین موسوی بلده، جناب آقای محمدرضا پورزرگری، سرکارخانم معصومه عباسی نظری

اهداف مؤسسه

اهداف مؤسسه عبارت است از توسعه و تعمیق فرهنگ متعالی قرآن کریم و اهل بیت معصومین (علیهم السلام) از طرق:

‌الف) برگزاری دوره های آموزشی برای تمامی مقاطع سنی خواهران و برادران در سطوح مبتدی تا تخصصی در رشته های قرائت، حفظ، ترجمه، تفسیر و احکام و سایر علوم قرآنی و معارف اهل بیت و علوم مرتبط

‌ب) تحقیق و پژوهش در علوم قرآنی و معارف اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام)

‌ج) آموزش و تربیت مربیان و اساتید علوم مرتبط با فعالیت مؤسسه

‌د) نشر کتب و جزوات در زمینه علوم قرآنی و متون اسلامی و احادیث معصومین علیهم السلام

‌ه) ایجاد بستر مناسب جهت تولید و عرضه انواع رسانه های صوتی و تصویری و محصولات فرهنگی و هنری مرتبط

‌و) برگزاری مسابقات، مراسم، جشنواره ها، نمایشگاه ها و اردوها

‌ز) ایجاد همکاری و فعالیت های مشترک با نهادها، کانون ها و شخصیت های قرآنی داخل و خارج کشور

فعالیت های مؤسسه که در حال حاضر در حال اجرا می باشد عبارتند از :

فعالیت های مؤسسه در مقاطع سنی مختلف از 4 سال به بالا انجام می گردد.

1 – آموزشی :

-برگزاری دوره های تخصصی قرائت ، حفظ ، مفاهیم قرآن کریم

-برگزاری دوره های تربیت مربی قرآن کریم در رشته های : آموزش قرآنی خردسالان ، روخوانی و روانخوانی قرآن کریم ، فصیح خوانی ، تجوید ، مفاهیم و …

-برگزاری دوره های آموزش قرآنی خردسالان

-کلاس های مهد و پیش دبستان

-برگزاری دوره های تفسیر قرآن کریم ، صرف و نحو و ….

-آموزش غیر حضوری حفظ و قرائت قرآن کریم

-برگزاری مراسم محفل انس با قرآن

-برگزاری مسابقات حفظ ، قرائت ، مفاهیم و تفسیر قرآن کریم

2 – پژوهشی :

-تدوین طرح درس دوره های آموزشی قرآن کریم در مؤسسه

-تدوین طرح درس دوره های تربیت مربی

-تدروین طرح درس مدون آموزش قرآنی خردسالان

3 – مجازی :

-ایجاد پایگاه اطلاع رسانی تخصصی شامل : اطلاعات قرآنی ، جلسه تدریس استاد موسوی ، اخبار مؤسسه ، اخبار قرآنی کشور ، امکان دانلود قرائت مجلسی قراء بین المللی

-ایجاد پایگاه مجازی جهت آموزش قرائت و حفظ قرآن کریم

-اطلاع رسانی به مخاطبین بصورت پیامکی

4 – طرح های تولیدی :

-نشر مکتوب : تألیف کتاب آموزش قرآن در سطوح مختلف : که هم اکنون کتاب آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن کریم در حال تألیف می باشد .

-نشر الکترونیک : تولید سی دی های آموزش قرآن بصورت تخصصی در موضوعات مختلف : که هم اکنون یک سی دی در زمینه آموزش تخصصی حفظ قرآن کریم آماده و تولید شده است .

-فیلمبرداری از جلسات استاد سید محسن موسوی بلده : مؤسسه در طول 3 سال گذشته کلیه جلسات تدریس استاد موسوی بلده را جهت تدوین و تولید در زمینه آموزش تجوید و صوت و لحن قرآن کریم فیلمبرداری نموده است ، هم اکنون بیش از 600 ساعت فیلم آماده تدوین و تولید می باشد .

5 – سابقه و تعداد شاگردان مؤسسه :

مؤسسه از سال تأسیس در سطوح مختلف از مبتدی تا عالی کلاس های مختلفی را تشکیل داده است که تعداد این کلاس ها در بعضی از سطوح به بیش از 20 دوره می رسد .

تعداد شاگردانی که در این سال ها در مؤسسه تحصیل کرده اند در واحد برادران حدود 3160 نفر و در واحد خواهران حدود 4210 نفر می باشد .

6 – طرح های مؤسسه :

-تدوین طرح درس دوره های آموزش قرآنی خردسالان

-تدوین طرح درس دوره های تربیت مربی قرآن

-تدوین طرح درس دوره های آموزش قرائت و حفظ قرآن کریم

-تشکیل پایگاه تخصصی قرآنی و دینی

-تولید کتاب و سی دی آموزشی در موضوعات مختلف قرآن کریم

-تشکیل پایگاه تخصصی آموزش مجازی آفلاین قرآن کریم

7 – برنامه های جانبی مؤسسه

الف ) شرکت در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم : مؤسسه همه ساله بمنظور رسیدن به اهداف خود و فرهنگ سازی دینی و قرآنی و معرفی فعالیت های خود و جذب مخاطب در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم شرکت می نماید .

ب ) برگزاری مراسم انس با قرآن کریم : همه ساله در روز میلاد با سعادت امیر المؤمنین علی (علیه السلام) مراسم انس با قرآن را با حضور قاریان ، اساتید و پیشکسوتان قرآنی و شاگردان مؤسسه و علاقمندان برگزار می نماید .

ج ) مراسم انس با قرآن شبهای ماه مبارک رمضان : مؤسسه در طول ماه مبارک رمضان مراسم انس با قرآن را بعد از اذان و افطار برگزار می نماید . در این مراسم علاقمندان ، قاریان قرآن ، افراد محلی و شاگردان مؤسسه شرکت می نمایند .

د ) مراسم تجلیل از اساتید مؤسسه : مؤسسه همه ساله در ایام شهادت استاد مطهری و بزرگداشت مقام والای معلم ، مراسم ویژه ای را برگزار می نماید و در آن از اساتید خود تقدیر بعمل می آورد .

چشم انداز مؤسسه :

مؤسسه در راستای نیل به اهداف خود که همانا تربیت قاریان و حافظان قرآن کریم ، فرهنگ سازی در سطح جامعه بر اساس زندگی به سبک قرآنی و تربیت اساتید و معلمان و فعالان قرآنی در سطح کشور می باشد برنامه های متنوعی را در دستور کار خود قرار داده است که به برخی از آنها در زیر اشاره می گردد :

برنامه های توسعه ای مؤسسه:

1-آموزش مجازی : آماده سازی و راه اندازی پایگاه اینترنتی مجازی جهت تشکیل کلاس های مجازی آنلاین برای علاقمندان .

2- تألیف کتب آموزش علوم قرآن : مؤسسه در این زمینه بیش از 15 طرح آموزشی و تخصصی دارد که تابه حال در سطح کشور نمونه ای از آنها به تألیف و چاپ نرسیده است .

3-تولید محصولات نرم افزاری آموزشی در حوزه فناوری : مؤسسه در جهت تولید این محصولات بیش از 20 طرح آموزشی و فرهنگی دارد که اجرایی شدن هریک از آنها نیازمند امکانات سخت افزاری و نرم افزاری ، تحقیق و پژوهش تخصصی ، نیروهای متخصص و بودجه لازم می باشد که بتواند طرح های خود را شروع و اجرا نماید .

4-تأسیس شعبه : مؤسسه در نظردارد به منظور گسترش فعالیت های خود شعاباتی را در نقاط مختلف شهر تهران و استان های دیگر تأسیس نماید .

برنامه هایی مؤسسه در یک نگاه :

1 – برگزاری دوره های آموزشی قرآن در کلیه حوزه ها بصورت مجازی و حضوری .

2 – برگزاری دوره های تربیت معلم برای معلین قرآن سراهای محله ، خانه های قرآن و دیگر متقاضیان .

3 – برگزاری محافل انس با قرآن .

4 – مشارکت در برگزاری نمایشگاه ها .

5 – تشکیل مهد قرآن و پیش دبستان و کلاس های فوق برنامه درحوزه خردسالان .

6 – و …